Grupul CEZ a cumpărat în 2008 proiectul pentru construirea parcului eolian de la Fântânele-Cogealac, în Dobrogea. Prima turbină a fost operaţională în iunie 2010. Investiţia totală a CEZ în proiect este estimată la 1,1 miliarde de euro /27,5 miliarde coroane cehe.Parcul eolian din România este cel mai mare din Europa, cu o capacitate record de 540 MW, după ce o nouă turbină eoliană a fosta conectată joi la reţea, potrivit unui comunicat de presă al grupului de utilităţi ceh CEZ difuzat de CTK.

Veniturile provenite de la parcul eolian din România în prima jumătate a acestui an sunt estimate la 7 miliarde coroane cehe. Parcul eolian de la Fântânele-Cogealac se află într-o zonă de 6-12 kilometri, în apropierea ţărmului Mării Negre.

Parcul foloseşte turbine produse de GE /General Electric/, fiecare având o capacitate de 2,5 MW. Până la sfârşitul anului, toate cele 240 de turbine eoliene urmează să fie instalate şi capacitatea parcului ar trebui să ajungă la 600 MW.