Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Iaşi organizează luni, 30 decembrie 2013, “Gala Laureaţilor Sportului Ieşean 2013”, un moment de recunoaştere şi apreciere a celor mai buni sportivi ieşeni. Evenimentul va avea loc la Casa de Cultura a Studenţilor (în incinta “Dublin Pub”), începând cu ora 11:00.

Pe primul loc la Sporturile Olimpice s-a clasat Irina Dorneanu (canotaj), iar la Sporturile Neolimpice pe prima poziţie s-a clasat Gabriela Ivan (radioamatorism), ambele de la CSM Iaşi. Se vor acorda şi diplome de excelenţă cluburilor, sportivilor, antrenorilor şi oficialilor ieşeni din domeniul sportului, printre ei fiind şi popicarii de la CFR Olimpia ACB Iaşi, atletul veteran Neagu Mazilu, nr. 1 mondial în sportul popicelor Paul Rohotin, dar şi CS CFR Iaşi în totalitatea lui.

DJST Iaşi a stabilit topurile celor mai buni sportivi ieşeni pe anul 2013.. Iată ierarhiile stabilite pe baza criteriilor fixate de Ministerul Tineretului şi Sportului.

Sporturi olimpice
1. Irina Dorneanu (canotaj, CSM Iaşi; antrenori: Sorin Băhnărel, Adriana Cserhati) – loc I Campionat European (8^1), loc II Cupa Mondială (8^1)
2. Angela Moroşanu (atletism, CS Politehnica Iaşi / Dinamo Bucureşti; antrenor: Dorin Ursache) – loc I Cupa Europei (200 m, 4X400 m), loc II Cupa Europei (400 mg)
3. Bianca Tiron, Mădălina Conache (handbal, LPS Iaşi; antrenor: Veniamin Lupan) – loc V Campionat European tineret
4. Alexandru Ferariu (judo, CSM Iaşi; antrenor: Florin Grosu) – loc VI Campionat European juniori, loc III Campionat Balcanic
5. Alina Păunaş (atletism, LPS Iaşi; antrenor: Marius Ghilase) – loc I Campionat Balcanic juniori (4X100m)
6. Flaviu Smeu (judo, Politehnica Iaşi; antrenor: Costel Năftică) – loc III Campionat Balcanic seniori (^100 kg)
7. Mihai Cosma (atletism, LPS Iaşi; antrenor: Gica Agafiţei) – loc II Campionat Balcanic juniori
8. Vlad Simionescu (judo, Politehnica Iaşi; antrenor: Costel Năftică) – loc III Jocurile Francofone (^100 kg)
9. Ansamblul de gimnastică ritmică (CSS Anghel Saligny; antrenori: Constantin Radu, Cătălina Radu) – loc VI Cupa Mondială (ansamblu cu cerc)
10. Ioana Sitaru (sabie, CSM Iaşi; antrenori: Iulian Biţucă, Emilian Nuţă) – loc II Cupa Mondială juniori.

Sporturi neolimpice
1. Gabriela Ivan (radiomatorism, CSM Iaşi, antrenor: Gabriela Ivan) – loc II Campionat Mondial (morse runner, transmisie viteză)
2. Lăcrămioara Ciobotaru (vo vinam viet vo dao, CS Thieu Lam Iaşi, antrenor: Geluţă Ciobotaru) – loc I Campionat Mondial (formă impusă cu cuţitul)
3. Cristian Hîldan (radiomatorism, CSM Iaşi, antrenor: Gabriela Ivan) – loc III Campionat Mondial (TX)
4. Dragoş Bălăiaşa (karate tradiţional, CS Enpi Iaşi, antrenor: Irina Pascaru) – loc II Campionat Mondial juniori (kata echipe, embu)
5. Alexandra Strătilă (vovinam viet vo dao, CS Activ Vo Iaşi, antrenor: Vasile Ichim) – loc I Campionat Mondial (tehnică)
6. Florin Serdare (vovinam viet vo dao, CS Thieu Lam Iaşi, antrenor: Geluţă Ciobotaru) – loc I Campionat Mondial (formă impusă cu bastonul)
7. Vasile Ichim (vo vinam viet vo dao, CS Activ Vo Iaşi, antrenor: Vasile Ichim) – loc I Campionat Mondial (sabie cu partener)
8. Adrian Teleman (vovinam viet vo dao, CS Activ Vo Iaşi, antrenor: Vasile Ichim) – loc I Campionat Mondial (sabie cu partener)
9. Diana Ene (radioamatorism, CSM Iaşi, antrenor: Gabriela Ivan) – loc III Campionat Mondial juniori
10. Ionuţ Pîrju (Qwan Ki Do, CS Long Ho Paşcani, antrenor: Ovidiu Covaci) – loc I Campionat European seniori (echipe, luptă, luptă arme)

Gala Laureaţilor Sportului Ieşean reprezintă un moment de apreciere şi cinstire a celor mai buni sportivi ai noştri. Îi invit pe ieşenii iubitori ai sportului să participe la acest eveniment organizat cu mult drag şi respect pentru cei mai frumoşi şi talentaţi ambasadori ai Iaşului şi ai ţării noastre”, a declarat lector univ. dr. Ciprian Paraschiv, directorul Direcţiei Judeţene pentru Sport şi Tineret Iaşi.

 

Surse: realitatea.net, clubsportivcfr.ro